Cevaplanmış Sorular
 • 05 Haziran 2018
  Soru :
  Ilkay
  Levent hocam merhaba sizi bir jinekolog hekim arkadasım onerdi.10 gun once fsm de memografi ve ultrason cektirdim sol memede 3 hizasinda yaklasik 7.5×4.5 mm capında milimetrik kist alanlar iceren hipoekoik heterojen solid yapı mevcuttur.(Fibrokistik lobül?)Histopatolojik tetkik önerilir.1 hizasinda areolaya yakın bolgede 6.5×2.5 mm capinda hipoekoik heterojen duzgun konturlu solid noduler imaj mevcuttur.(fibroadenom?) Sag memede kistik veya solid kitlesel lezyon yoktur diyor raporda. Daha sonra kartal egitim arastirmada cektirdigim ultrasonda sag memede 12 hizasinda areola kenarinda 6×3mm boyutlarinda duzgun konturlu cilde paralel yerlesimli belirgin kanlanmasi olmayan hipoekoik lezyon izlendi.ayrica capı 5mm ve altinda basit birkac kist izlendi. Sol memede saat 1 hizasinda areola kenarinda 7.5×2.5 mm boyutlarinda saat 3 hizasinda areola kenarinda 8×4 mm boyutlarinda milimetrik kistler iceren belirgin kanlanmasi olmayan fibrokistik doku alanlari izlendi.diyor raporda ve burasida biyopsi degil 6 ay takip istiyor Sizce onemli bir sey olabilir mi hocam randevu almam gerekir mi
  09 Haziran 2018
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik (Radyoloji)
  Hanımefendi biyopsi önerisi ciddi bir durumdur. Kötüyü düşünmek kanser taramasında en temel düşünce metodudur.
  Her radyolog gördüğünü farklı şekilde yorumlayabilir. Radyoloji raporları birer yorumdur. Kendi gözümüzle görmeden bulgularınız hakkında konuşmak doğru olmaz.
  Radyologlarınızdan hangisi ile güven ilişkiniz kuruldu ise onun önerisi ile deva edebilirsiniz veya bir meme radyoloğundan elinizdeki tüm tetkikler ile birlikte gidip ikinci görüş alabilirsiniz. 
  Geçmiş olsun.