Cevaplanmış Sorular
 • 10 Haziran 2018
  Soru :
  Deniz
  Sol mememdeki ağrı nedeniyle dr.a gittim. Doktorum mammografi ve usg istedi. Mammografi sonucu Sol meme üst dış kadranda yaklaşık 28x14 mm çaplı düzensiz konturlu çevresinde parankimal distorsiyonun izlendiği kitle lezyon izlendi. Bilateral aksiller bölgelerde en büyüğü yaklaşık 20x24 mm çaplı eksojen hiluslari kısmen korunmuş kalın korteksli oval şekilli bir kaç adet lenf nodu izlenmiştir. Rdus incelemesinde sol meme saat 2 hizasında periareolar yerleşimli yaklaşık 28x16 mm çaplı düzensiz konturlu spikule uzanimlari izlenen hipoekoik kitle lezyon izlendi. Sonuçları dr gösterdiğimizde bizden kalın iğne biyopsi, meme MR ve gereğinde MG yaptirmamizi istedi. Sonuç olarak ameliyat yapılmasının gerektiğini söyledi. Bu durum illa ki ameliyat olmayı gerektirir mi? Memenin tamamen alınmadan tedavisi mümkün değil mi?
  11 Haziran 2018
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik (Radyoloji)
  Öncelikle mamografi ve biyopsinizin yapılması gerekli. 40 yaşından genç olsanız bile bu büyüklükte bir kitle varlığında mamografik bulgularında görülmesi ve değerlendirilmesi gerekir. 
  Tüm bu bulgularınıza göre eğer gerekli ise MR ile de değerlendirme uygun olacaktır. 
  Meme konusunda  uzmanlaşmış bir radyoloğa elinizdeki tetkikler ile birlikte baş vurmazını öneririm. O size gerekli tetkikleri en kısa zamanda yapacaktır.
  Bir an önce istenen tetkikleri yaptırmanızı öneririm. İhmal etmeyiniz.
  Geçmiş olsun.