Cevaplanmış Sorular
 • 15 Eylül 2017
  Soru :
  Fatma BiberÇise
  Merhaba Sayın Doktorum; 65 yaşındayım. Mamografi'de; "Sağ meme retroareolar bölgede gruplaşma gösteren segmenter pleomorfik mikrokalsifik odak mevcuttur. Her iki aksillada birkaç adet reaktif lenf nodu izlenmektedir. Sonuç: Tip B Meme, BRADS 4a" Tanısı üzerine meme emarı istendi. Emar'da; Her iki meme cilt cilt altı kalınlığı ve meme başı tabii görünümdedir. Her iki meme parankiminde kısmi yağ involüsyonu izlenmiş olup, kalan parankim fibrokistik paterndedir. Solda belirgin olmak üzere her iki memede retroareolar bölgede fokal dilate duktuslara ait görünüm mevcuttur. Duktuslar yoğun içerikli olarak izlenmektedir. Duktusların trasesinde patalojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Sol memede üst iç kadranda 12x5mm boyutlarında fokal lineer tarzda parankimal kontrast tutulumu izlenmiş olup, radyolojik takibi önerilir. Bunların haricinde her iki memede belirgin kitlesel lezyon, parankimal distorsiyon veya malingite lehine kontrast tutulumu saptanmamıştır. Her iki aksiller bölgede benign görünümde birkaç adet lenf nodu izlenmektedir. Aksiller bölgede maling görünümlü lenf nodu saptanmamıştır. Not: Mamografide soldaki durum belirtilmemiş! Sayın Doktorum; Önceki mamografi ve ultrasonlarda solda fibroadenom, sağda lipom olduğu yazardı. Bunlardan öncekilerde sağda aktivite artışı olduğu yazmıştır. Sonucu doktoruma gösteremedim! Raporların farklı bölgelere dikkat çekmesi bende ikilem oluşturdu! Sizce bu durum normal mi? Yoksa görüntüleri tekrar inceletmem mi gerekir? Annemi meme kanserinden kaybettim! Raporları yorumlayıp bana yol göstermenizi önemle rica ediyor, ayıracağınız zaman ve vereceğiniz emek için çok teşekkür ediyorum.
  18 Eylül 2017
  Yanit :
  Prof. Dr. Levent Çelik (Radyoloji)
  Mamografilerinize Sağ memedeki mikrokalsifikasyonlara Birad kategori 4A denmiş, bu bulgu nedeniyle size biyopsi yapılması gerekli. Mikrokalsifikasyon durumunda cerrahisiz biyopsiler vakum biyopsi yöntemi ile yapılır. 
  MR ınızın sağ meme için normal olması size yapılacak biyopsi gerekliliğini ortadan kaldırmaz.
   
  MR ınızda da sol memede bir bölgeden şüphelenilmiş, onunda detaylı şekilde değerlendirilmesi uygun olacaktır.
   
  Tüm bu bulgularınızın sentezi için mevcut eski tetkiklerinizle birlikte bir meme radyolojisi uzmanına baş vurup ikinci görüş alabilirsiniz.
   
  Geçmiş olsun.