Meme Sağlığı ve Güneşlenme

Yaz mevsimi denilince hepimizin aklina tatil,deniz ve güneşlenme gelir. Planli bir güneşlenmenin sizi meme kanserinden koruyabileceğini biliyor muydunuz ?.

Çoğumuz güneş ışınlarının cilt kanserine neden oldugunu duymuşsunuzdur. Fakat güneş ışınlarını akıllı ve planlı kullanmak size hem muhteşem bir bronz ten sunabilecegi gibi, hem de meme ve benzeri  toplumda şıkça görülen çeşitli kanserlerden de koruyabilir. Yapilan epidemiyolojik çalışmalarda güneş ışığı yoksunluğunun meme  kanserleri riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Yani güneş ışığı meme kanseri icin risk faktörü değildir.  Bunun nedeni de gunes isiginin D vitamini sentezini arttırmasıdır. Aksine güneş ışığının eksikliği memede olduğu gibi birçok hastalık alarm zilleri çalmasina sebep olmaktadır.

Fakat güneş ışınları ve solaryumdaki UV  ışınların fazlalığı  tüm ciltte olduğu gibi meme cildinde de kanser gelişimine sebep olmaktadır. İdeal guneslenme icin en az 30 faktörlük kremler kullanılmalı. Kızaracak kadar uzun zaman güneş ışınları altında geçirilmemelidir.
Kayıt Tarihi: 18.07.2014
Güncelleme Tarihi: 18.07.2014
İstanbul OnkolojiRadiologica görüntüleme bina