Erkekte de meme kanseri

Meme kanseri büyük sıklıkla kadınlarda görülmesine rağmen 100 tane kadın meme kanserine karşı 1 tane erkek meme kanseri görülmektedir.

Erkek memesinde çok az miktarda süt yapabilen meme dokusu bulunur. Erkeklerde meme kanseri genellikle 60 yaş üstünde görülmektedir. Erkekler memelerinde gelişen bir sertliği memelerini kontrol etmedikleri ve meme kanserini kendilerine konduramadıkları için geç fark eder ve doktora geç başvururlar. Bu sebeplerle meme kanseri tanısı erkeklerde kadınlara göre daha geç Konur, kanser tanısı konduğunda hastalık genellikle daha ilerlemiş olabilir.

Erkeklerde meme kanserinin en sık belirtisi ele gelen sertlik (kitle) varlığıdır. Meme ağrısı genellikle meme kanserinde görülen bir bulgu değildir. Ayrıca erkeklerde meme bölgesinde büyüme veya hassasiyet her zaman kanser belirtisi olmayabilir. Bu duruma daha çok jinekomasti adı verilen bir hastalık neden olur. Jinekomastiye kandaki östrojen (kadınlık hormonu) seviyesinin artması veya androjen (erkeklik hormonu) seviyesinin azalması neden olur.

Erkeklerin memelerinde herhangi değişiklik veya sertlik (kitle) hissetmesi durumunda meme konusunda uzmanlaşmış bir doktora baş vurmaları önerilir. Doktorunuz size gerekliği gördüğü taktirde mamografi, sonografi gibi görüntüleme yöntemlerini kullanarak bulgularınızı detaylı bir şekilde değerlendirecek, kitlenin varlığının kesinleşmesi halinde ve kesin tanı için biyopsi yapabilecektir. Erkek meme kanserlerinin tedavisi kadın meme kanserlerinden çok farklı değildir. Cerrahi, kemoterapi, hedefe yönelik ilaçlar ve radyoterapi ile meme kanseri tıbbın en iyi tedavi edebildiği kanserlerden biridir.
Kayıt Tarihi: 12.12.2012
Güncelleme Tarihi: 10.02.2015
Radilogica