Meme Küçültme

Estetik meme küçültme ameliyatı, dış görünümü düzeltmek amacı ile büyük ve sarkık memelerin küçültülmesi işlemidir. Her ne kadar işlem kozmetik amaçlı gibi gözüksede bir çok kadında, memelerin büyüklüğünün oluşturduğu boyun ve sırt ağrılarının giderilmesine, postür (duruş) bozukluklarının düzeltilmesine, meme altında gözlenen cilt tahriş ve pişiklerinin tedavisine katkıda bulunmaktadır.
 
 
Genel olarak uygulanan teknikler, meme başından başlayarak meme alt oluğuna uzanan ameliyat kesileri ile fazla meme dokusu ve derisinin çıkarılmasına ve meme ucunun yukarı taşınarak meme konisinin yeniden oluşturulmasına dayanmaktadır. Oluşan kesi izleri görünmez bölgeler ve doku katlantıları içinde kalmakta, kişiye bağlı olarak oldukça güzel bir iyileşme göstermektedir.
 
 
Genel anestezi altında yapılan bu cerrahi işlem yaklaşık üç dört saat kadar sürmektedir. Hastanın bir gece hastanede kalması uygundur.Kişinin sosyal ortamına dönüşü iki üç gün içinde gerçekleşir. Fiziksel aktivitenin artırıldığı ve meme detravma oluşturabilecek iş ve işlemlerden,dört ile altı hafta kadar kaçınılması tavsiye edilir.
 
 
Bu cerrahi işleme ait erken dönem istenmeyen durumlar;enfeksiyon, kanama, doku beslenme bozukluğu, geç dönem sorunlar; meme duyarlığında değişme, şekil düzensizlikleri ve süt bezi aktivitesinde yetersizlikler olabilir. Özellikle sigara içen,şeker hastalığı olan yada aşırı kilosu bulunan hastalarda, yara iyileşmesi konusu değerlendirilmelidir.
Kayıt Tarihi: 03.01.2013
Güncelleme Tarihi: 16.05.2013