Erkekte Meme Büyüklüğü

Erkekler de anormal meme büyümesi bir diğer adıyla “Jinekomasti”, herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın gelişebilir.Özellikle buluğ dönemi ve yaşlılık gibi yaşamın belirli dönemlerinde gözlenebilirken, aşırı kilo artışıya da hormonal bozukluk gibi durumlarda da karşımıza çıkabilir. Yaşam tarzını olumsuz etkileyecek sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilir.
 
Tedavi süreci öncelikle altta yatan nedenin belirlenmesine yöneliktir.Hastalık kaynaklı olmayan ve fizyolojik diyenit elenen durumlarda, oluşan meme büyüklüğünün deride fazlalık ve sarkma yapıp yapmamasına gore cerrahi tekni kseçilmektedir. Günümüzde jinekomasti tedavisinde ana yöntem, “liposuction” denilen vakumlu sistemle yağalınmasıdır. Meme bezi dokusunu azaltmak için, meme kahverengi bölgesinin (areola) alt yarısında yapılan kesiya da liposuction için açılan küçük kesiler kullanılmaktadır.
 
Genel anestezi yada sedasyon denilen kısmi uyutma işlemine eklenen bölgesel anestezi altında yapılan işlem, yaklaşık bir saat kadar sürmektedir. Altı sekiz saatlik derlenme dönemisonrasında hastaneden ayrılmak mümkündür.Yaklaşık iki ile dört hafta süreyle bası yapan kors etarzı giysi kullanılması ve yine aynı sürede aşırı fiziksela ktivitelerden kaçınılması önerilir.
 
Ameliyat sonrası görülebilecek istenmeyen durumlar, enfeksiyon, kanama, ameliyat bölgesinde sıvı toplanması ve yüzey düzensizlikleridir.
 
Kayıt Tarihi: 03.01.2013
Güncelleme Tarihi: 08.08.2014