Doğru Sütyen Seçimi

Sutyen tanımı ve tarihçe:
 
 
 
Bafon sutyen : orijini ve yılı bilinmiyor- Adıyaman müzesi
Fotograf:Prof.Dr. Levent ÇELİK 2010
Sutyen fransızca da ‘destek’ anlamına gelen sözcükten dilimize geçmiş göğüsleri dik tutmak ve veya dolgun göstermek için kullanılan, saten, dantel vb. kumaşlardan yapılan kadın iç çamaşırı olarak tanımlanmaktadır.

Tarih boyunca aslında bugünkü şekliyle olmasa da kadınlar bu organlarını korumak veya saklamak amacı ile çeşitli nesneler kullanmışlardır.. Antik yunan döneminden bu yana kullanıldığı düşünülen kadın giyiminin önemli bir parçası olan sutyen günümüze kadar çeşitli değişim ve gelişimlerle varlığını sürdürmektedir.Doğru sutyen seçimi:

Memenin altından geçen göğüs çevresine (resimde 1 no’lu çizgi) 2 inch veya 5 cm eklediğinizde sutyenin band boyutunu buluyorsunuz 32, 34, 36 veya 80, 85, 90 gibi.

Memenin en geniş olduğu hizadan geçen göğüs çevresi (resimde 2no’lu çizgi)ölçüsü ile meme altından geçen göğüs çevresi arasındaki fark 2,5 cm ye kadarsa meme A cup, 2,5-5 cm arasında ise B cup, 5 ile 7,5 cm arasında ise C cup, 7.5 cm ile 10 arasında ise D cup olarak isimlendiriliyor.
 
 
 
 
 
Daha basit bir anlatım ile A cup yaklaşık bir mandalina büyüklüğünü, B cup bir portakal boyutunu, C cup bir greyfurt karşılığını, D cup ise greyfurttan daha büyük memeleri temsil ediyor.


Faydalı öneriler
 
1-Memenizin içine tam olarak oturmadığı kuplar göğüslerinizi sarkık gösterir, onları olduklarının iki katı yapabilir. Göğüslerinizi tamamen kavrayan hiçbir potluk bırakmayan modelleri tercih etmenizi önerilir.
 
2-Bir sutyendeki ana destek sırt kısmındaki banttan gelir. Seçtiğiniz ürün sıkı ama aynı zamanda da rahat olmalıdır. Seçim yaparken en içteki kopçadan bedeninize oturanı tercih etmelisiniz ki, sutyenin lastiği gevşedikçe daha dıştaki kopçalara geçebilesiniz.
 
3-Sutyenin omuz askılarının ayarı son derece önemlidir. Askıyla omzunuz arasına sadece başparmağınızın girebiliyor olması bu sıkılığın doğru olduğu anlamını taşıyor. Büyük göğüslü kadınlar daha geniş ya da alt kısmı pedli askıları tercih ettiklerinde daha az sorun yaşarlar. 
Kaynak:
Yaşamın, Hazzın ve Sonun Kaynağı Memenin Öyküsü
Prof. Dr. Levent Çelik – Gülay Kılıç Özmen
(2013 Baskıya hazırlanıyor)
Kayıt Tarihi: 16.01.2013
Güncelleme Tarihi: 26.07.2013
İstanbul OnkolojiRadiologica görüntüleme bina