Meme Kanseri Genetik midir ?

Hücrelerin bölünmelerini ve çoğalmalarını sağlayan genler hasar gördükleri için hücreler kontrolsüz ve aşırı çoğalarak kanseri oluştururlar ve tüm vücuda yayılırlar.

Ancak kanserlerin sadece bir bölümü soyaçekim ile doğrudan ilişkilidir. Yani döl hücrelerinde bulunan bir mutasyonun bir kuşaktan diğerine aktarılması ve vücudun tüm hücrelerinde bu hatanın taşınması ile oluşur. Kanserlerin çoğu ise yaşam süresince oluşan rastlantısal mutasyonların birikimi sonucu oluşur.

 

Yani kalıtsal olsun veya olmasın, tüm meme kanserlerinde birden fazla genetik bozukluk (mutasyon) bulunmaktadır. Kalıtsal olan kanserlerde bu genetik bozukluklar döl hücreleriyle bebeğe geçer.Kalıtsal olmayan kanserlerde ise sonradan oluşur ancak bebeğe geçmezler. Saptanan meme kanserlerinin yaklaşık % 10 kalıtsaldır, yani kişinin ailesinden aldığı kanser eğilimimi artıran genler nedeniyle meme kanseri gelişmektedir.

 
Meme kanserlerinin yaklaşık % 90 ı ise kişinin kendinde dışsal bir çok etki ile gelişen mutasyonlar sonucu oluşmaktadır.Ailede genç yaşlarda (menapoz öncesinde) meme veya yumurtalık kanseri bulunması, aynı ailede iki veya daha fazla sayıda meme veya yumurtalık kanseri bulunması, her iki memede de kanser bulunması meme kanserinin o ailede kalıtsal olabileceğini düşündürür. Şüphelenilen kişilerde BRCA1 ve BRCA2 gen testleri ile kalıtsal meme kanseri tanısı yapılabilir.
Kayıt Tarihi: 09.05.2013
Güncelleme Tarihi: 16.05.2013
İstanbul Onkoloji HastanesiRadiologica görüntüleme bina görsel